Az elmúlt évek során egyre nagyobb hangsúlyt kap az ANYAGCSERE kifejezés. Már-már elcsépelt szó a mindennapjainkban.
Az újabb és újabb divatdiéták világában egyre többet használatos az “egészséges anyagcsere” szófordulat, ami félrevezető lehet sokak számára, ezért lássuk mi is a valódi jelentése ennek az egészségügyi hívószónak:
Az egészséges anyagcsere
Az anyagcsere a sejtjeinkben lezajló kémiai folyamatok sorozata, amelyek segítenek az elfogyasztott táplálékot (kalóriákat) üzemanyaggá alakítani, felhasználásával és tárolásával pedig életben tartani minket.
Ez az életfenntartó folyamat segít a test regenerálásában, a növekedésben, az energia raktárak feltöltésében, amikor arra szükség van. Egészséges anyagcseréről (pedig) akkor beszélünk, ha a szervezet az anyagcsere folyamán gyógyszerek nélkül megfelelő értékekkel rendelkezik az alábbi öt paraméter kapcsán:
- vércukorszint
- trigliceridek
- koleszterinszint (HDL)
- vérnyomás
- derékbőség
Ezek a paraméterek megmutatják, hogy a szervezet hogyan képes átalakítani az üzemanyagot, hasznosítható energiává.
Ha tisztában vagyunk azzal, hogy a testünkben zajló folyamatok hogyan működnek, betekintést nyerhetünk abba, hogy az étel, amit fogyasztunk, a testmozgás amit végzünk és az alvás hogyan befolyásolják az egészségünket és a hosszú élettartamot. Ellenőrzésképpen pedig a fent említett paramétereket tudjuk használni.
A vércukorszint jelentősége
Mint az egyik legfontosabb biomarker, ez az az üzemanyag, ami testünk motorját mozgatja és működését optimális szinten tartja. A vércukor alatt a vérplazmában adott pillanatban megmért, meghatározott glükózt, vagyis cukor mennyiségét értjük.
A szóban szereplő cukor kifejezés természetesen nem az asztali kristálycukorra vonatkozik, hanem a táplálékokban rejlő szénhidrátokból és zsírokból nyert glükózra. A glükóz egy egyszerű cukor, ami sejtjeink legfőbb energiaforrásaként szolgál. Az agy és az idegrendszer sejtjei nemcsak hogy a glükózra támaszkodnak az energiaszükségletet tekintve, de csak akkor tudnak működni, ha a vér glükózszintje egy megfelelő szint felett marad.
A táplálkozás által napi többször is beviszünk glükóz forrást, ami feldolgozásra kerül a szervezetünkben, így a glükóz folyamatosan ingadozik a nap folyamán, de ami számít az az ingadozás mértéke. Vannak bizonyos ételek, amik gyakori glükóz ugrásokat okoznak a szervezetben, például a cukros üdítők, az édességek, sütik, a szénhidrátban gazdag ételek. Mind a túl magas, mind a túl alacsony vércukorszint káros lehet hosszútávon, a folyamatos vércukor ingadozás pedig a legveszélyesebb.
Ezek metabolikus diszfunkcióhoz vezetnek. A rossz anyagcsere pedig komolyabb krónikus betegségeket eredményez, mint például:
cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, elhízás, zsírmáj, epekő, PCOS, alvászavarok, köszvény, gyorsabb sejtelhalás/öregedés…stb.
Glükózszintünk információfolyamként működik, amely betekintést nyújt általános egészségügyi állapotunkba.
Te tisztában vagy vele, hogy amit legutoljára ettél mit okozott a testedben?
Tedd fel magadnak a kérdést, fáradtabbnak érzed magad tőle 1 óra múlva? Vajon okoz pattanást a bőrödön a következő napra? Pont elegendőt vagy túl sokat ettél, és zsírként fog lerakódni a testedben? Esetleg plakkokként rakódik le az ereidben és növeli az érelmeszesedés kockázatát? Fog-e ráncokat okozni az arcodon, vagy ősz hajszálakat a fejtetődön? Okoz-e majd fejfájást, esetleg rossz közérzetet vagy szédülést? Esetleg nehezen alszol el éjszaka vagy felébredsz hajnalban?
A kérdések listája hosszú. Mind tudjuk, hogy testünk valahogy működik, de nem tudjuk pontosan hogyan. Viszont a test egy igazán okos rendszer, ami jelez nekünk. Ezeket a jeleket sokszor elnyomjuk vagy észre sem vesszük.
Igazából minden egy jel:
- sóvárgások
- pattanások
- fejfájás
- szédülés
- rossz közérzet
- hangulatingadozások
- elhízás
- alváshiány
- meddőség
- pcos
- zsírmáj
- cukorbetegség
- szív-és érrendszeri betegségek…
Legtöbbször az által választjuk az ételeket, hogy mit hallunk a környezetünkben.
A félrevezető piacvezető marketing kampányok miatt olyan mondatokat elhiszünk, mint:
- Délután 3-kor normális ha álmosnak érzed magad, igyál egy kis kávét
- A fogyás titka a kalóriadeficit
- Egyél valami cukrosat, hogy legyen energiád
- A gyümölcs smoothiek egészségesek
- A gluténmentes változatok egészségesebbek, mint a glutént tartalmazók.
- A zsírszegény változatokat válaszd, ha fogyni szeretnél.
- A PCOS genetikai betegség, semmit nem tehetsz ellene
Mint azt már sejtheted, a bevitt táplálék igenis hatalmas hatással van a szervezetünkre, befolyásolja a mentális és fizikai egészségünket. Befolyásolja, hogy milyen kedvvel kelünk fel reggel, hogy milyen lesz a bőrünk állapota, hogy lesz-e erőnk sportolni a nap folyamán, és még sorolhatnám….
Az elmúlt években rengeteg kutatás folyt a táplálkozás terén, hogy az egyes ételek milyen hatással vannak a szervezetünkre, mit kéne ennünk és vajon van-e jelentősége, hogy hogyan fogyasztjuk őket.
Bár a tudomány még nem ért a kérdések végére, egy dologban biztosak a tudósok:
Szervezetünk fő mozgatórugója a GLÜKÓZ, ha ezt jól működtetjük, az életminőségünk eszméletlen módon tud javulni.
A vércukorszint kérdés tehát egyértelműen mindenkit érint, nem csak a cukorbetegeket.
Nagyon fontos lenne mindenkinek, hogy szabályozzuk a glükóz szintünket és odafigyeljünk testünk jelzéseire.
Te nyomon szoktad követni a vércukorszintedet?
Hogy mire érdemes odafigyelni és hogyan szabályozhatjuk a vércukorszintünket megtudhatod a következő blogban.
Olvass tovább!